Zahrada velké tradice
Tradiční japonská zahrada, to je skutečně umělecké dílo. Také se vám líbí? Pokud chceme mít „kousek Japonska“ i u nás doma, proč si ji nedopřát? Když nemáme k dispozici velký pozemek na zahradu rozsáhlejší, můžeme si vytvořit hezkou předzahrádku nebo terasu v tomto stylu. Taková bonsaj v keramické nádobě nebo vkusné stylové betonové míse vypadá moc hezky. Pak stačí přidat pár typických japonských prvků a výsledek může být opravdu krásný i na malé terase! V předzahrádce už můžeme sázet i do záhonu a vytvořit i pěkně upravenou cestičku. Pokud takové zahradě můžeme a chceme věnovat velký pozemek, je vhodnější se poradit se zahradníky profesionály. Hodně našich zahradnických firem takové zahrady umí. Ve velké zahradě již najdou své místo vzrostlejší rostliny a větší kvetoucí záhony. Také rybníčky, jezírka nebo i potůčky. Můžeme se zde procházet po cestičkách i klenutých můstcích, odpočívat nejen na lavičce, ale i stylovém altánku.
Japonští mistři budují tyto zahrady již od 6. století. Základ stylu převzali z Číny a po dlouhá léta ho zdokonalovali. Ve středověku začali zahrady rozdělovat do skupin podle účelu a návštěvníků, kteří v nich tráví čas. Vznikla tak zahrada rezidenční, parková, čajová, meditační a suchá. Každý detail má v nich svůj význam. Jsou to zkrátka umělecká díla!
Pokud se takovou zahradu v japonském stylu rozhodneme budovat u nás, musíme znát její charakteristické prvky i to, jak je na daném místě vhodně použít. Jaké to jsou?
rostliny
- bonsaje na záhony a do nádob
- javory, bambusy, sakury a azalky na záhony a podél cestiček
- kosatce a lekníny k vodě a do ní
ryby
- závojnatky do menších nádrží
- kapři koi do rybníčků a jezírek
voda, kámen a písek
- vodní prvky – vodopády, potůčky, rybníčky a jezírka (tam, kde není možné použít vodu, můžeme její hladinu symbolicky nahradit vhodně upraveným pískem nebo jemným štěrkem)
- větší kameny, které umístíme v záhonech i k vodě symbolizující hory,ale třeba i vodopády
- ploché kameny k vytváření cestiček