Nemáte v rodokmenu grázla?
Někteří lidé vstoupí do dějin tím, že něco pozitivního a prospěšného pro lidstvo dokáží. A u některých je tomu právě naopak.
· Pokud se o někom řekne, že je to malý Einstein, pak se může jistě nadýmat pýchou.
· Jestliže ale uslyší, že z něho roste pěkný grázl, pak to zejména jeho rodiče asi příliš nepotěší.
Není divu. Jan Jiří Grasel, který se narodil roku 1790, byl skutečně pěkný „výlupek“. Na svém kontě má přes dvě stě zločinů. Lidové vyprávění z něho sice udělalo zbojníka, který bohatým bral a chudým dával, ale zřejmě je na tom pravdy jen část. On skutečně bohatým bral, ale že by měl s chudými nějaké slitování, o tom historie nepíše.
– Svou kariéru započal celkem brzy.
– Už v devíti letech seděl ve vězení za krádeže.
První větší delikt ale spáchat až ve svých šestnácti letech. V jeho lumpárnách mu hodně pomáhal jeho otec, který byl také ve vězení jako doma.
Loupili spíše ze sportu
Na přelomu osmnáctého a devatenáctého století panovala v Rakousko-Uhersku na vesnicích docela bída. Proto se někteří „bezdomovci“ snažili přežít i tak, že prostě kradli z hladu. Do této kategorie však náš Grasel nepatřil.
· Jeho kumpáni i on měli svůj domov a často si nějaké to živobytí.
· Jednalo se o rasy, ale i třeba hostinského.
Loupili a přepadali jak pro peníze, tak i pro zábavu.Podle vyšetřovacích spisů se na loupežích a přepadávání podílelo přes dvě stě lidí. Nic nebylo organizované, ale vše bylo spíše dílem náhody. Zatčen a poté popraven byl Jan Jiří Grasel ve svých osmadvaceti letech se svými dvěma dalšími kumpány veřejně ve Vídni. Dodnes je k vidění takzvaná „Graselova sluj“, ve které se (v lesích u Slavonic) tento nechvalně slavný muž ukrýval. Je to docela pravděpodobné. Dalo by se říci, že je tam i celkem útulno.
– Graselův rod nezanikl.
– Roku 1815 se narodil Graselově milence další potomek tohoto „slavného“ rodu.