Jak vybrat správného psa pro vás?
Nejprve se vydejte do útulku a tam se podívejte, kteří pejsci hledají domov. Poptejte se u majitelky nebo u někoho, kdo se o pejsky stará. Ptejte se na jejich povahy, zda mají rádi děti apod. Musíte si psa vybrat podle toho, zda jste aktivním člověkem nebo jste spíše líný. Zda máte děti a potřebujete tedy psa, který bude mít kladný vztah k dětem. Zda jej pořizujete k jiným domácím zvířatům apod. Tyto pejsky si totiž už nejspíš nepřevychováte, a tak je dobré hledat nějakého, který se bude hodit k vaší momentální životní situaci. Pokud máte starší děti, tak je vezměte s sebou a alespoň uvidíte, jak na sebe s různými plemeny budou reagovat. Někteří mohou být totiž útoční a jiní zase umazlení.
Pokud si nevyberete v útulku, tak se opět vraťte domů a buď můžete hledat další zařízení, kde jsou zvířata, které hledají domov nebo můžete hledat štěně, které si poté vychováte. I takové štěně má však v sobě nějaké geny, které se dříve či později přesto projeví.
Jestliže jste dáma a ráda chodíte do obchodního domu, ráda byste si pejska nosila v tašce a nevytahovala ho ven na dlouhé procházky, tak si pořiďte něco menšího, co se vám do té kabelky vejde. Například čivava či jorkširského teriéra.
Pokud jste aktivní osoba, která si ráda vyjede na výlet na kole, chodí často na procházky či běhat, tak se k vám bude hodit plemeno, které má rádo velkou aktivitu. Příkladem může být husky nebo německý ovčák.
Jestliže máte rodinu a psa pořizujete pro děti, tak musíte myslet na to, že děti mohou po čase psa zanedbávat a že péče o něj zbyde na vás. Nejlepší je nekupovat zvířátko přímo dětem, ale pořídit jej prostě do rodiny. Starat by se o něj měl každý člen rodiny, aby se zapojili všichni. Zvažte tedy to, zda budete chtít větší plemeno (zlatý retrívr, labrador) či zda budete chtít něco menšího (bišonek, čau-čau).