LAHŮDKA ZVANÁ KAVIÁR
Pochoutka zvaná kaviár pravý, se získává z jiker jeseterových ryb. Konkrétně tedy z ryby jménem vyza velká. Proč je ale kaviár vlastně tak drahý? Můžeme si přečíst zajímavé informace o této vzácné rybě, díky které si můžeme vychutnávat kaviár . Bohužel jde o rybu, která v přírodě velmi rychle ubývá. Protože je lovena právě kvůli svým jikrám, nemá tak dostatečnou možnost se rozmnožovat. Vyza velká je opravdu velká ryba, dosahující délky až osm a půl metru a vážící přibližně tisíc kilo. Zajímavostí je, že střídá sladkou a slanou vodu, ve které žije.
Největší zdroje pravého kaviáru nalezneme v Kaspickém moři a to více než 90% světové produkce. Jako další je Černé moře, také povodí řeky Amur a dolní tok Dunaje. Mezi hlavní vývozce kaviáru patří Rusko, ale také Kazachstán, Írán či Turkmenistán.
Původní barva kaviáru je bílá. Později se ale kaviár zabarvuje do šeda a pak do černa. Čím více je kaviár kašovitější a tmavší, tím je jeho kvalita menší. Za nejlepší kaviár se považuje ten s velkými zrny, který je pevný, pružný a bez zápachu. Kaviár původně pochází z Ruska a je tam servírován s takzvanými bliny. To jsou lívanečky z kynutého těsta, které se pomažou máslem, obloží kaviárem a pokapou smetanou.
Existuje také takzvaný nepravý kaviár, ten se získává z jiker lososovitých ryb. Především lososa, pstruha, candáta či kapra. Cena nepravého kaviáru se pak posuzuje podle toho, kolik soli a konzervačních látek obsahuje. Čím více těchto přísad obsahuje, tím méně je kvalitní a tedy i levnější. Nepravý kaviár má světle oranžovou barvu.
Hlavními složkami kaviáru jsou tuky a bílkoviny. V různých druzích kaviáru se průměrný obsah bílkovin pohybuje okolo 21 procent. Tato hodnota je podobná obsahu bílkovin v hovězím mase. Obsah tuku se pohybuje okolo 6 procent a přibližně polovina jsou tzv. polynenasycené mastné kyseliny. Obsahuje také zdravé omega-3 mastné kyseliny. Dále obsahuje také spoustu minerálních látek a vitamínů, jako například vitamín A a E. Naopak neobsahuje žádné cukry.
Při podávání kaviáru je nutné dodržovat určitá pravidla. Zásadní je, nekonzumovat kaviár kovovými lžičkami. Kov totiž ničí charakteristickou chuť kaviáru. Při konzumaci tedy můžete využít dřevěné lžičky, nebo obyčejné plastové. Také se nedoporučuje přidávat do kaviáru citron, jelikož i ten zcela potlačí jeho chuť. Nejlepší příloha ke kaviáru je bílý chléb, či ruské bliny, ale nejlépe si kaviár vychutnáte zcela bez přílohy.